מרגישים בבית

כולנא ירושלים (ע"ר)

הרעיון

מרגישים בבית

להביא את המודעות והידע הדיגיטלי לבתים במזרח העיר. פשוטו כמשמעו. מכיוון שבאופן כללי האוכלוסייה במזרח העיר מאופיינת בחשדנות רבה כלפי הפלטפורמה הדיגיטלית (במיוחד כזו המזוהה עם ה'ממסד') יהיה קשה מאוד לקיים אירועי חשיפה גדולים המקדמים את נושא ה'אוריינות הדיגיטלית' ולהוציא החוצה את התושבים שעשויים להתעניין בנושא. קל וחומר שהאתגר יהיה גדול יותר בתקופת הקורונה ומגבלות ההתקהלויות המחמירות.
גם פנייה באמצעים הדיגיטליים הקיימים דרך הרשתות החברתיות/אמצעי התקשורת השונים היא לא מספקת שכן רבים מתושבי מזרח העיר (ולבטח בגילאי 40+) לא שולטים ברזי המדיה ויתקשו מאוד לקבל הדרכה אפקטיבית ללא קשר ישיר ואישי.
בשל כך, ומתוך היכרותנו עם 'השטח' המזרח ירושלמי חשבנו על הרעיון לגבש קבוצת צעירים בעלי מוטיבציה ולהכשיר אותם בכל מה שנוגע לידע דיגיטלי הנחוץ לשימוש ולקבלת מענה דיגיטלי בסיסי לתושבי מזרח העיר-
שימוש במייל, הגשת טפסים ובירורים מול מוסדות ישראליים חשובים (עירייה, ביטוח לאומי, מס הכנסה, בנקים ועוד).
לאחר קורס בן 10 מפגשים יזמו מסיימי התוכנית מפגשים עם לפחות 10 משפחות שונות בשכונות מזרח העיר. כל מפגש כזה יהיה בן 90 דקות ויוקדש לנושא שתבחר המשפחה.
במקביל לפעילות ההדרכה האישית בבתים יפיקו מסיימי התוכנית סרטוני הדרכה קצרים שיופצו ברשתות החברתיות שמפעילים חברי וחברות העמותה.
הסרטון שיגיע למספר הזכיות הרב ביותר יזכה את המנצח במלגת לימודים מלאה. כך תגבר המוטיבציה של מפיקי הסרטונים להגיע למספר צפיות גדול יותר באופן שיגדיל את החשיפה לנושא האוריינות הדיגיטלית במזרח העיר.
מסיימי התוכנית צפויים להוות את 'חוד החנית הדיגיטלי' במזרח העיר, להפוך למדריכי קורסים דיגיטליים נוספים בעצמם ובמידה והפיילוט יצליח יהיה קל להרחיב אותו לקבוצות נוספות ולשכונות נוספות.

פירוט היוזמה

1. איתור קבוצה של 15 צעירים ממזרח העיר ( בדגש על שכונות בית חנינא ושועפאט), שיתאימו להשתתפות בפרויקט, גיבוש הקבוצה ע"י רכז וליווי הקבוצה ע"י הצוות של 'כולנא ירושלים'.
2. בניית קורס מקיף ומותאם לאוריינות דיגיטלית בסיסית והנגשתו בצורה יעילה לתושבי מזרח העיר
3.פרסום במזרח העיר בדבר היכולת 'להזמין' עד הבית הדרכה בשימוש בסיסי בפלטפורמה הדיגיטלית.
4. שימוש ברשתות הקהילתיות השונות של פעילי העמותה להפצת סרטונים וחומרים רלבנטיים להעלאת המודעות לשימוש בכלים טכנולוגיים בסיסיים.

הניסיון של הארגון

לוח השידורים המקוון שהובילו חברי העמותה במהלך חודש רמדאן האחרון נותן לנו הרבה בטחון בדבר היכולת שלנו לעמוד באתגר המוצע, קידום נושא דיגיטלי תוך הכרות עם השטח ולגיטמציה לפעולה במזרח העיר

פרויקטים של הארגון

1. דאבל ירושלמי- אליפות ירושלים בשש-בש. מאז תחילת הפרויקט ב2017 התקיימו למעלה מ-60 אירועים בכל רחבי ירושלים בהשתתפות אלפי ירושלמים ממזרח ומערב העיר.
2. 'כולנא TV'- יצירת לוח שידורים מקוון במהלך הרמדאן האחרון בצל הקורונה. כלל השידורים הגיעו ליותר מחצי מיליון צפיות.
3. 'כולנא ירושלמיות'- קהילה של 900 נשים ממזרח ומערב העיר שהצטרפה לפעילות העמותה. חברות הקבוצה נפגשות על בסיס שבועי לתרגול שפות ומסייעות דרך קבוצות ווטסטפ שונות ודרך מפגשים וחברויות שנוצרות בכל נושא אפשרי- ממציאת מקום עבודה ועד להתייעצות בנושאים אישיים.

ליצירת קשר